Sitemize hoş geldiniz. Cevap aradığınız soruları hemen sitemizde sorabilir ya da mevcut sorulara uygun cevaplar verebilirsiniz. Sorulara cevap vererek para kazanmak ister misiniz? Ayrıntılar için BURAYI TIKLAYINIZ !

Teknolojinin olumlu ve olumsuz yönleri (Faydaları zararları) nelerdir?

0 oy
1,858
17 Haziran 2015 Teknolojiye Dair kategorisinde misafir sordu

Günümüz Teknolojisinin Yararları ve Zararları, Olumlu ve Olumsuz Yönleri (Etkileri) Nelerdir?

Hayatımızın bir çok bölümünde kullanmakta olduğumuz ve haliyle de hayatımızı adeta etkisi altına almış olanteknolojinin yararları olduğu gibi maalesef zararları da olabilmektedir. Doğru amaçla kullanıldığında muhteşem bir fayda sağlayan teknoloji kötü amaçla kullanıldığında ise maalesef içinden çıkılamaz bir hal alarak aşırı derecede can yakıcı ve hayat söndürücü olabiliyor.

Teklojinin Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Dilerseniz önce teknolojinin hayatımıza fayda sağlayan olumlu yönlerinden bahsedelim sonrasında da olumsuz yönlerinden bahsederiz.

Teknolojinin Olumlu Yönleri (Yararları, Faydaları) Nelerdir?

Teknolojinin hele hele de günümüz teknolojisinin insanlara çok faydalı olduğu su götürmez bir gerçektir. Özellikle de günümüz sanayisinin gelişmesinde teknolojinin rolü çok büyüktür.

Teknolojinin Yararları sayamayacağımız kadar çoktur fakat aklımıza gelebilecek bir kaç maddeyle bunları açıklayabiliriz ;

1 cevap

0 oy
17 Haziran 2015 misafir cevapladı
17 Haziran 2015 seher.01 seçti
 
En İyi Cevap

Zaman ve mekan bakımından oldukça faydalı olan günümüz teknolojisi sayesinde;

 • İnternet aracılığıyla dünyanın diğer bir ucundan diğer ucuna bilgi ulaştırılabilmesi.
 • Daha kolay ve hızlı yaşam imkanı sunması. Teknoloji sayesinde insanlar çok daha kolay yaşam imkanına sahip olurlar ve yapacakları işleri çabuk ve rahat yapabilirler. Örneğin evlerde kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi teknolojik ürünler işleri kolayca yapmaya yararlar. Evlerde bulunan teknolojik aletler yardımıyla hem bilgileri ve yiyecekleri saklarsınız hem de yapacağınız işleri daha hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işleri yaparken hem zamandan tasarruf eder hem de daha az enerji sarf etmiş olursunuz.
 • Teknoloji tıp alanındada çok faydalı birşeydir. İnsanların hayatına olumlu etkiler sağlamaktadır. İnsanların hastalıkların daha çabuk bulunması için tıptaki teknolojik ürünlerden yararlanılmaktadır.
 • Eğitim alanında da teknolojinin çok faydası vardır. Mesela son zamanlarda öğrencilerin okul hayatına giren akıllı tahtalar, episkop, projeksiyon makinesi ve televizyon gibi ürünler yardımıyla okullarda ders anlatmada öğrencilere ve öğretmenlere, eğitmenlere çok kolaylık sağlanmaktadır.
 • Teknolojinin bir diğer önemli faydası da iletişim alanında insanların başta sosyal medya araçları olmak üzere duygu ve düşüncelerini, kısa zamanda daha fazla insana ulaştırabilmesi, diğer insanlarla paylaşmasının daha kolay bir hale gelmesidir. Matbaa sayesinde birçok kitap basılmış ve insanlar bu kitaplar sayesinde kültürleri gelişmiştir. Hayatımızda internet, gazete, televizyon, radyo ve diğer iletişim araçları ile daha fazla insana haberler ulaştırılmaktadır.
 • Teknoloji ulaşım alanındada çok faydalıdır. Eskiden yolları atlarla veya yüreyerek aylarda belkide yıllarda gidilmekteydi. Teknoloji sayesinde bu kolaylaştı ve çok uzak biryere kısa zamanda ulaşılabilmektedir.

Teknolojinin Olumsuz Yönleri, Etkileri (Zararları) Nelerdir?

Teknoloji ürünlerinin neredeyse tamamı elektrikle çalışmaktadır. Elektrikle çalışan her alet bir elektromanyetik alan oluşturur. İnsan beyninin de kendine ait bir elektromanyetik alanı vardır. Çünkü sinirler nöronlar aracılığıyla elektriksel uyarıları beynin çeşitli yerlerine ulaştırarak çalışırlar. Bu nedenle günlük hayatta kullandığımız her elektrikli cihaz mutlaka bizi olumsuz etkilerler. Örneğin cep telefonu ile bize en az zarar verecek şekildeki konuşma süresi doktorlarca günlük azami 5dk olarak açıklanmıştır. Tabi ki bu 5dakika süresince telefonun yaydığı elektromanyetik dalga miktarı maksimum seviyesine çıkar ve insanın beyin ısısının artmasına neden olur. Beyindeki bu manyetik düzensizlik, uzun vadede beyin hücrelerinin ölmesine ve özellikle kulaktaki birtakım organların görevini yitirmesine yol açmaktadır. Bu da duyu kaybı ve denge bozuklukları gibi etkilere neden olabilmektedir.

Elektromanyetik alan konusunda en çarpıcı ve tehlikeli örnek olarak cep telefonunu verdik. Fakat günlük yaşamımızda kullandığımız bluetooth cihazlar, kablosuz ürünler(modemler, fareler, klavyeler, oyun kumandaları vs.), televizyonlar, crt ve lcd monitörler gibi birçok alet oluşturdukları manyetik alan miktarlarına göre insan vücudunu ve kimyasını olumsuz etkilemektedir.

Benzer şekilde yüksek gerilim hatları yakınındaki evlerde yaşayan çocuklarda Amerikan Bilimler Akademisi tarafından yapılan incelemeye göre lösemi görülme riskinin diğerlerine göre 1.5 katı fazla olduğu tespit edilmiştir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar yüksek gerilim hatları ve elektrikli aletlerin kanser riskini artırdığını göstermektedir. 0-300 Hz frekanslı alanlardan iletkenlik özellikleri nedeniyle en çok etkilenen dokular beyin sıvısı ve kan, ikincil derecede etkilenen dokular ise göz, göz sıvısı, troid, kas, gastrointestinal sistem, prostat ve testis dokuları olarak açıklanmıştır. Yani gün içinde teknolojiden yararlandığımız ölçüde giderek artan oranlarda zarar görmekteyiz.
Baz istasyonlarına veya büyük çanak antenlere yakın yerler de manyetik kirlenmenin fazla olduğu bölgelerdir.

Teknolojinin Hayatımızdaki Önemli Bir Diğer Olumsuz Etkisi İse;

Çevre kirliliğine neden olması: 

Çevre Kirliliğinin İnsan Üzerindeki Etkileri:

Hava kirliliğinde en çok açığa çıkan gazlardan biri olan sülfürdioksit, solunum yolu problemlerine yol açıyor; üstelik akciğer dokusunu da zedeliyor. Monoksit, sinir sisteminin çalışmasını etkiliyor. Kurşun ise çocuklarda beyin zararlarına yol açıyor. Yine bol miktarda bulunan nitrojendioksit, nefes almayı güçleştirirken astıma da neden oluyor. 
Sulara karışan bakteri, virüs ve çeşitli kimyasal yapılar insan vücuduna girerek her çeşit hastalığa yol açabilmektedir. Radyasyonun insan vücudunu etkilemesiyle bağışıklık mekanizması felce uğrar ve insan vücudunda kanserli hücrelerin oluşumu ve yayılımı gözlenir.

Kısaca teknolojinin faydaları olduğu gibi çok fazla zararları da vardır. 

İşte kısa başlıklar halinde teknolojinin zararları: 

 • Bir takım elektronik araçlar sayesinde (Örneğin Akıllı Cep Telefonu) insan ilişkilerini azaltarak insanları asosyal bir yaşama sokması, yozlaştırması.
 • Nükleer silahlarla toplu ölümlerdir. 
 •  
 • İşsizlik demektir. 
 •  
 • Obezliğin artmasıdır. 
 •  
 • Bağımlı olarak pasif olmaktır. 
 •  
 • Yayılan radyasyonlarla insan hayatının kısalmasıdır. 
 •  
 • Küresel ısınmadan dolayı dünyanın dengesinin bozulmasıdır. 
 •  
 • İnsanoğlunun mevcut geleneklerini, kültürlerini ve kutsal değerlerini kaybetmesidir. 

Unutmayalım ki teknolojinin hayatımıza olumsuz etkileri yukarıdaki maddelerle sınırlı değildir.

ÖNEMLİ TAVSİYE: Bu nedenle teknolojiyi mümkün olduğunca ve sadece olmazsa olmaz önemdeki ihtiyaçlarımız için kullanıp, özellikle cep telefonu görüşmelerimizi kısa tutmaya ve cihazı mümkün olduğunca vücudumuzdan uzakta bulundurmaya özen gösterelim.

5,694 soru

7,363 cevap

267 yorum

7,339 üye

Merhaba! Sorularınız mı var? Site site dolaşıp cevap aramayın. Siz Sorun biz cevaplayalım.
18 Online
0 Üye ve 18 Misafir
...