Sitemize hoş geldiniz. Cevap aradığınız soruları hemen sitemizde sorabilir ya da mevcut sorulara uygun cevaplar verebilirsiniz. Sorulara cevap vererek para kazanmak ister misiniz? Ayrıntılar için BURAYI TIKLAYINIZ !

Erozyon ve heyelan nedir, nasıl oluşur?

0 oy
269
3 Mart 2015 Ödev Soruları kategorisinde misafir sordu

Erozyon ve heyelan nedir, nasıl oluşur?

1 cevap

0 oy
3 Mart 2015 misafir cevapladı
3 Mart 2015 admin seçti
 
En İyi Cevap
Toprak kayması yada toprak aşınması kelimelerinin eş anlamlısı olarak kullanılır. Bitki örtüsü yok edilmesi sonucu toprağın, sel suları, rüzgar gibi dış etkenlerin etkisiyle aşındırılıp taşınması ve sürüklenmesi olayına "Erezyon" denir.

Erozyon, Erosion kelimesininden gelmektedir. Türkçe'de "Aşınma, yıpranma" anlamına gelen kelime dilimize  Fransızca’dan geçmiştir.

Erozyon, rüzgar yada yağmurdan dolayı özellikle bitki örtüsü çılız olan yörelerde toprağın aşınmasıyla oluşur.

Doğal şartlarda gerçekleştiğinde kaybedilen verimli topraklar, doğal döngü çerçevesinde telafi edilebilmektedir. erozyon bilinçsizlik ve insan etkisiyle telafi edilemez boyutlara ulaşabilmektedir. Erozyonun etkisi sebebiyle kaybedilen verimli topraklar tarımsal üretim kapasitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Erozyonun oluşması doğal faktörler ile gerçekleşmekte ancak erozyonun telafi edilemez zararlara sebep olması, insanların bu faktörleri hızlandırmasıyla gerçekleşmektedir.

Yağan yağmurlar yeryüzü toprağının ağaç ve ottan yoksun kısımlarında toprak zerrelerini kolaylıkla yerinden oynatırlar ve arazinin eğimi oranında aşağıya doğru sürüklemeye başlarlar. Yağışın şiddeti ve devamlılığı derecesine göre yağmur damlaları birbiriyle birleşerek, toprağı, taşı ve kaya parçalarını sürükleyecek kadar kuvvete sahip olur ve bunları derelere, ırmaklara, nehirlere kadar götürürler. Bu akarsular vasıtasıyla da özellikle toprak kısım denizlere kadar taşınır ve orada erozyon olayı son bulur.

Arazinin yüzünün ot ve ağaçlarla örtülü olduğu kısımlarda yağmur sularının bir kısmı ot ve ağaçların kökleri aracılığıyla toprağın iç kısımlarına geçmekte ve bir kısmı da toprağı yerinden oynatmadan otların yüzünden kayıp akmaktadır.

Yağmur sularının ve bunların birleşmesiyle meydana gelen akarsuların denizlere kadar sürükleyip zayi ettiği toprak, humus denilen ve bitkilerin asıl muhtaç olduğu yüzeydeki bitkisel topraktır. Humusu olmayan bir arazide, ne ot ne de ağaç yetişmektedir. Böyle bir arazi kıraç veya çöl olarak adlandırılmaktadır.

5,694 soru

7,363 cevap

267 yorum

7,186 üye

Merhaba! Sorularınız mı var? Site site dolaşıp cevap aramayın. Siz Sorun biz cevaplayalım.
23 Online
0 Üye ve 23 Misafir
...