Sitemize hoş geldiniz. Cevap aradığınız soruları hemen sitemizde sorabilir ya da mevcut sorulara uygun cevaplar verebilirsiniz. Sorulara cevap vererek para kazanmak ister misiniz? Ayrıntılar için BURAYI TIKLAYINIZ !

Ana ve baba olmanın yasal kosulları nelerdir ?

0 oy
451
4 Mart 2015 Genel sorular kategorisinde misafir sordu

3 Cevap

0 oy
29 Mart 2015 misafir cevapladı
29 Mart 2015 admin seçti
 
En İyi Cevap

Ana ve Baba Olmanın Koşulları 

18 yaşından önce toplumsal rollere uyum sağlamakta güçlükler yaşanabileceği, anatomik ve fizyolojik olarak cinsel olgunlaşmanın veya ruhsal gelişmenin tamamlanmadığı bilinmektedir. Erken yaşta evlilikler önce bireyi, daha sonra da tüm toplumu etkileyecek yıkıcı sonuçlar doğurmaktadır. 

Anne ve çocuk ölümleri, kadının üreme sağlığında bozulmalar, eğitim eksikliği, kadına yönelik şiddet ve istismar bu sonuçlardan birkaçıdır. Toplumumuzda 18 yaşından önce yapılan evliliklerin, olumsuz sonuçlar doğurabileceğini anlatan birçok afiş görülmektedir. Ana-baba olacak kişilerin anatomik, fizyolojik ve ruhsal olgunluğa erişmiş olması, toplumun sosyal kurallarına uyum sağlaması, evlilik için bazı gerekliliklere sahip olması önemlidir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde (1949) bireylere özgür ve tam iradeyle evlenme hakkı verilmiş ancak taraflardan birinin tam olarak olgun olmaması hâlinde iradenin tam ve özgür olamayacağı kabul edilmiştir. 

Türkiye'nin taraf olduğu Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi'nde "Çocuğun erken yaşta nişanlanması veya evlenmesi hiçbir şekilde yasal sayılmayacak ve asgari yaşının belirlenmesi ve evlenmelerin resmî sicile kaydının mecburi olması için yasama dâhil gerekli tüm önlemler alınacaktır." denilmektedir. Türk Medeni Kanunu'na göre kadın ve erkeğin evlenebilmesi için 17 yaşını doldurmuş ve 18 yaşından gün almış olması gerekir. Ana-baba olmak kanunlar çerçevesinde evlat edinme ya da koruyucu aile olma ile de sağlanabilir. Evlat edinme; durumu evlat edindirilmeye uygun bir çocukla, durumu evlat edinmeye uygun kişi/eşler arasında hukuki bağlar sağlanarak çocuk ebeveyn ilişkisinin kurulmasıdır. Koruyucu aile hizmeti; çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakılamayan çocukların, kısa veya uzun süreli olarak bakımlarını üstlenen aile ya da kişilerin yanında, devlet denetiminde yetiştirilmeleri olarak tanımlanmakta ve bu hizmeti veren aile ya da kişilere koruyucu aile adı verilmektedir. Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Koruyucu aile ve evlat hizmetlerinde amaç, bu ortamı onlara sağlayarak normal hayatlarına devam etmelerini sağlamaktır.

Kaynak Linki : http://www.webokur.net/forum/konu/ana-baba-olmanin-toplumsal-ve-yasal-kosullari.33926/

0 oy
4 Mart 2015 misafir cevapladı
dna uyumu dur
0 oy
7 Mart 2015 misafir cevapladı
kan uyusmazliklarının olup olmadığı dır

5,694 soru

7,363 cevap

267 yorum

7,186 üye

Merhaba! Sorularınız mı var? Site site dolaşıp cevap aramayın. Siz Sorun biz cevaplayalım.
25 Online
0 Üye ve 25 Misafir
...