Sitemize hoş geldiniz. Cevap aradığınız soruları hemen sitemizde sorabilir ya da mevcut sorulara uygun cevaplar verebilirsiniz. Sorulara cevap vererek para kazanmak ister misiniz? Ayrıntılar için BURAYI TIKLAYINIZ !

Wifi'yi kim icat etmiştir ?

0 oy
3,646
4 Mart 2015 Teknolojiye Dair kategorisinde misafir sordu

Wifi'yi kim icat etmiştir ? Kim bulmuştur? Wifi kim tarafından icad olunmuştur?

1 cevap

0 oy
4 Mart 2015 misafir cevapladı

Hedy Lamarr, 1949’da “Samson ve Delilah” filmi ile ülkemizde ve dünyada adını duyurdu. Hedy, frekans atlama tekniğini geliştirdi ve 1942’de “Şifreli Telsiz Haberleşmesi” alanında patent aldı.

Aslen Avusturya Viyana doğumlu Hedy Lamar, bir sinema yıldızıydı ve orduya uçak ve silah satan bir tüccarla evliydi. Eşiyla birlikte katıldıkları yemeklerde genellikle silah teknolojisi konuşulurdu ve ünlü yıldız bu yüzden savunma teknolojilerine özel bir ilgi duydu. Evlerindeki partilere Hitler ve Mussolini’nin katıldığı biliniyor. Almanlar’ın uzaktan kumandalı torpido yapmak istediğini eşinden öğrendi ve konuya çok ilgi duydu. Eşinden boşandıktan sonra, 1938’de Holywood’a yerleşti.

hedy-lamar1

 

 

 

 

 

 

 

Evinin yakınında oturan müzisyen G. Antheil’e 1940’ta uzaktan kumandalı torpido hakkındaki düşüncelerini anlattı. Amacı, uzaktan kontrollü torpidoların, düşmanın sinyal karıştırıcıları (jamming) nedeniyle kontrolünün kaybedilmesini önlemekti. Torpidoyu yönlendiren radyo frekansı düşman tarafından tespit edilirse, sistem elektronik olarak kilitlenir ve kontrol kaybedilirdi.

hedy-lamar2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hedy, bunun çözümünü bulmuştu ama teknik desteğe ihtiyacı vardı. Uzaktan kumandanın telsiz frekansı sürekli olarak değiştirilirse düşmanın müdahale imkanı kalmazdı. Ancak, telsiz ve torpido aynı anda frekans değiştirmeliydi. Bu konuda komşusu Antheil yardımcı oldu. Çözüm, delikli kağıt rulolara kaydedilen notalara göre müzik çalan piyanolardı. Telsiz
vericisine ve torpidoya yerleştirilen ve delikleri aynı olan rulolar, frekansı aynı anda değiştirecekti.

hedy-lamar3

 

 

 

 

 

 

 

Buluşun patentini 1942’de aldılar ancak Donanma ilgilenmedi. Benzeri bir sistem, başkalarınca 1957’de transistör kullanılarak yapıldı. ABD donanması, 1962’de çıkan Küba krizinde bu sistemi kullandı. O tarihte Hedy’nin patentinin süresi dolmuştu. Elektroniğin Öncüleri Vakfı 1997’de Hedy’nin patentini fark etti ve ona Elektronik Öncüsü Ödülü verdi. Hedy Lamarr’ın bulduğu bu uzaktan kontrollü torpidoların, bugünün Wi-Fi ve Bluetooth gibi uzaktan iletişim teknolojilerinin öncülüğünü yaptığı biliniyor.

5,694 soru

7,363 cevap

267 yorum

7,339 üye

Merhaba! Sorularınız mı var? Site site dolaşıp cevap aramayın. Siz Sorun biz cevaplayalım.
21 Online
0 Üye ve 21 Misafir
...