Sitemize hoş geldiniz. Cevap aradığınız soruları hemen sitemizde sorabilir ya da mevcut sorulara uygun cevaplar verebilirsiniz. Sorulara cevap vererek para kazanmak ister misiniz? Ayrıntılar için BURAYI TIKLAYINIZ !

question-closed Geçerli ve etkili bir soru - cevap yazabilmek için uyulması gereken yazı düzeni.

0 oy
1,084
6 Mart 2015 Haber & Bilgi kategorisinde misafir sordu
20 Şubat 2017 admin kapalı

Etkili bir soru sormanın ve soruya hızlı cevap alabilmenin yolu, mantıklı, tutarlı, yazım yanlışı olmayan bir soru başlığı ve soruya dair ayrıntılı ve anlaşılır bir açıklama yazmaktan geçer. Bu hususta sizlere kolaylık sağlaması ve yol gösterici olması açısından aşağıdaki örnek yazıyı oluşturduk.

Örnek Soru:  Bir yıl kaç aydan oluşur?

Örnek Açıklama:  Bir yıl kaç aydan oluşmaktadır?

Örnek Etiketler:  bir, yıl, kaç, ay, oluşmak

 

Örnek Cevap:  Bir yıl 12 aydan oluşmaktadır ay isimleri ise, ocak, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım ve aralıktır.

Bu şekilde yazılan soru ve cevaplar her zaman ilk tercihimizdir.

Yazarlık Sistemimiz Hakkında!

Bilgi, düşünce ve tecrübe en kıymetli hazinedir. Onu insanlarla paylaşmak ise en erdemli ve en faydalı davranıştır. Yazılarını geniş kitlelerle paylaşmak isteyen ve bunun için etkili bir platform arayışında olanlar, web sitemizde yazar olarak bilgilerini yüz binlerle paylaşabilirler.

Her bilgi düzeyindeki insanın kendini geliştirdiği veya yatkın olduğu dallarda sorular sorabileceğini ve mevcut sorulara faydalı cevaplar üretebileceğini düşünüyoruz ve bu noktada kişilerin bilgi ve tecrübelerini özgürce paylaşarak Türk internet mecrasına katkı sağlamalarını hedefliyoruz.

Sizler de müsait zamanlarınızda sitemizde bilgilendirici sorular sormak ve ya mevcut sorulara uygun cevaplar yazarak değerli bilgilerinizi sitemiz ziyaretçileriyle paylaşmak isterseniz sağ üst menudeki Üye Ol/Giriş Yap bölümünden sitemize ücretsiz üye olabilir ve hesabınıza giriş yaparak hemen sorunuzu ekleyebilir ve mevcut sorulara uygun cavaplar yazmaya başlayabilirsiniz.

Sitede Ne Tür Sorular Sorabilir ve Cevaplar Yazabilirim?
Web sitemiz hemen her türden konulara hitap edecek kategori düzenine sahip olduğu için insanlara bilgi vermek amaçlı güncel ve özgün olacak şekilde aklınıza gelebilecek her konuda soru sorabilir ve mevcut sorulara uygun cevaplar yazabilirsiniz. Bu kategori yapısı ile insanların günlük hayatta ve birçok alanda arayıp ulaşmak isteyeceği, merak ettiği bilgileri yazarak ziyaretçilere sunabilirsiniz.

Siteye Soru veya Cevap Eklerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Web sitemize soru sorarken ya da mevcut sorulara cevap eklerken nelere dikkat edeceğiniz konusunda sizlere yol gösterici olacağını düşündüğümüz, doğru ve düzgün içerik girme ip uçları hazırladık. Bu sayede içeriklerin standart eklenme düzeni de bozulmamış olacaktır.

Başlık ve İçerik
Bir soru metni oluştururken veya mevcut soruya cevap oluştururken yapılması gereken ilk şey başlık ve içeriğin yani soru ve soruya verilen cevabın birbirine uygun olmasıdır. Özellikle sorulara verilen cevap içeriklerinin alıntı ya da copy paste yani kopya içerik olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer alıntı yapıldı ise de alıntı yapılan yerler makalenin altında kaynak site olarak mutlaka belirtilmelidir. İçerik metninde vurgulanacak yerleri zengin metin editörü yardımı ile düzenleyebilirsiniz.

Soru ve Cevap yazarken okurlara nasıl hitap etmeliyim?
Yazılarınızda okurlara hitap ederken mesafeli olmanız yerinde olacaktır. Sitemiz her yaştan ziyaretçi kitlesine sahip olduğundan, samimi hitapların (arkadaşlar, abiler, kankiler vb.) yerini doğru bulacağından emin olamayız. Samimiyet elbette güzel bir olgudur fakat internetten bilgi almak isteyen bir kişi için, gayri ciddi ve dikkate almaya değmez bir yazı düşüncesi oluşturabilir. Bu yüzden de yazılarınızda bu hususa özen göstermeniz yerinde bir davranış olacaktır.

Yazı Etiketleri, Anahtar kelime
Yazılarınızda soru içeriğiyle alakalı en az 3 etiket yani anahtar kelime girmeniz gerekmektedir. Bu kısım boş bırakılabilir, sonrasında site editörlerimiz yazınızdaki eksik etiketleri inceleyerek ekleyebilirler fakat yine de siz mümkün olduğu kadar yazılarınıza etiket eklemeye özen gösteriniz.
Yazıyla alakalı etiketlerin girilmesi, yazınızın Google''de ve diğer arama motorlarında bulunmasını kolaylaştıracağı için yazılarınızın kısa sürede daha geniş kitlelere ulaşmanızı ve daha popüler olmasını kolaylaştıracaktır.

Konuyla alakalı resim eklemek (isteğe bağlı)
Sorulara verilen cevap metinlerine resimli anlatım eklemek adına resim ekle bölümünden resim ekleyerek yazıların yanında resim gösterilmesi, içeriği görsellerle zenginleştirmek adına yerinde bir uygulama olacaktır.

Yazdığım yazılar kesin yayınlanır mı ya da ne zaman yayınlanır?
Yazılar, sitenin genel içerik kalitesine göre editörlerce incelenip değerlendirilerek uygun görüldüğü takdirde kısa zamanda yayına alınır. Bu hususta yazının güncelliği ve özgünlüğü önemli bir kriterdir.

Yazılarda kaynak belirtmek zorunda mıyım?
Kaynak belirtmek zorunda değilsiniz. Fakat yazınızı hazırlarken faydalandığınız (web site, ansiklopedi vs) kaynakları belirtmeniz emeğe saygı hususunda hem yerinde bir davranış olacak hem de okuyucuların gözünde size ve sitemize artı puan olarak yansıtılacaktır.

Sitemize göndereceğiniz özgün soru ve cevaplar için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz...

Kapatılma nedeni: Örnek yazıdır

5,694 soru

7,363 cevap

267 yorum

7,412 üye

Merhaba! Sorularınız mı var? Site site dolaşıp cevap aramayın. Siz Sorun biz cevaplayalım.
25 Online
0 Üye ve 25 Misafir

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
14 Mart 2015 Haber & Bilgi kategorisinde misafir sordu
0 oy
1 cevap
14 Mart 2015 Haber & Bilgi kategorisinde misafir sordu
0 oy
1 cevap
2 Ağustos 2017 Diğer kategorisinde Onur (1,250 puan) sordu
...