Sitemize hoş geldiniz. Cevap aradığınız soruları hemen sitemizde sorabilir ya da mevcut sorulara uygun cevaplar verebilirsiniz. Sorulara cevap vererek para kazanmak ister misiniz? Ayrıntılar için BURAYI TIKLAYINIZ !

Romen Rakamlarının tarihçesi nedir ?

0 oy
39
2 Mart 2015 Ödev Soruları kategorisinde misafir sordu

2 Cevap

0 oy
2 Mart 2015 misafir cevapladı
2 Mart 2015 Samet Kr seçti
 
En İyi Cevap

Romalılar tarafından bulunan ve matematik ilmine yenilik getiren roma rakamları sayesinde dönemin matematikçileri bu rakamlar üzerinde daha fazla oynayarak geliştirmeye çalışmışlardır. Mısırlıların bulduğu sisteme yakın bir şekilde ilerleyen ve gelişen roma rakamları sayesinde dönemin tüccarları bu hesaplama yöntemini kullanmıştır. Ticaretin çok fazla yapıldığı ve hesaplama konusunda birçok sıkıntının meydana geldiği Roma döneminde, tüccar ve müşteri arasındaki alış veriş çok da sağlıklı yapılmıyordu. Roma rakamları ile birlikte insanlar hesaplama konusunda biraz daha rahatladı diyebiliriz. Orta Çağ’a kadar efsanevi bir şekilde ilerleyen roma rakamları daha sonra kullanılmamıştır. 

0 oy
2 Mart 2015 misafir cevapladı

Romalılar Eski Mısırlıların yıllarca önce yaptıkları gibi önceleri bazı sembolleri tekrarlayarak sayıları tasarladılar.
Başlangıçta değişik bazı sembol ve harfleri rakam olarak kullanmışlardır. Bu rakamları ilk olarak Romalılar kullandıkları için aritmetikte Roma Rakamları ya da Romen Rakamları olarak adlandırılırlar.
Kaynaklar Roma rakamlarının bir elin parmaklarından esinlenerek ortaya konduğunu belirtir. Romalılar bugün kullandığımız l 2 3 4 rakamları yerine I II III IV sembollerini ve 5'i belirtmek için de V şeklinde bir el işaretini sembol olarak kullandılar. 10'u belirtmek için de V sembolünü değişik biçimde iki kez kullanarak X sembolünü elde ettiler. (Çaprazlanmış iki düşey çizgi.) Diğer rakamları da alfabelerindeki harflerden aldılar.

 

5,694 soru

7,363 cevap

267 yorum

7,245 üye

Merhaba! Sorularınız mı var? Site site dolaşıp cevap aramayın. Siz Sorun biz cevaplayalım.
29 Online
0 Üye ve 29 Misafir

İlgili sorular

0 oy
4 cevap
2 Mart 2015 Ödev Soruları kategorisinde misafir sordu
0 oy
1 cevap
3 Mart 2015 İnsan ve Yaşama Dair kategorisinde misafir sordu
0 oy
1 cevap
0 oy
0 cevap
27 Temmuz 2017 Ödev Soruları kategorisinde Selocan45 (3,911 puan) sordu
0 oy
1 cevap
14 Temmuz 2017 Ödev Soruları kategorisinde Selocan45 (3,911 puan) sordu
...